Podział majątku - kielce
Podział majątku wspólnego - jak to zrobić?
Nierzadko wyrok rozwodowy nie zamyka wszystkich spraw pomiędzy byłymi małżonkami. Po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, do podziału pozostaje majątek wspólny małżonków.
Podziału majątku wspólnego można dokonać w ramach umowy, którą zawrą małżonkowie. Jeśli w skład majątku wspólnego małżonków wchodzi nieruchomość, wymaganą jest forma aktu notarialnego.
W przypadku gdy porozumienie co do sposobu podziału majątku wspólnego małżonków nie jest możliwe, koniecznym jest skierowanie sprawy na drogę sądową.
W sprawie o podział majątku Sąd ustala jakie rzeczy zostały nabyte przez małżonków w czasie trwania ich wspólności majątkowej małżeńskiej, a także dokonuje podziału ruchomości i nieruchomości pomiędzy byłymi małżonkami.
Ile kosztuje podział majątku wspólnego małżonków?
Opłata sądowa od wniosku o podział majątku wynosi 1000 zł.
Jeśli wniosek o podział majątku wspólnego małżonków zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Koszty sądowe w sprawie podział majątku wspólnego małżonków wzrastają w sytuacji, gdy koniecznym jest skorzystanie z opinii biegłych (najczęściej na okoliczność ustalenia wartości ruchomości i nieruchomości, które wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków).
Majątek wspólny małżonków
Do majątku wspólnego małżonków wchodzą (zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego):
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków
- dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
- kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941)
- środki zgromadzone na koncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) (Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 1) oraz na subkoncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz. U. poz.1843) każdego z małżonków.
Udziały małżonków w majątku wspólnym - czy zawsze są równe?
Co do zasady oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Adwokat Kielce podział majątku - co oferuje nasza kancelaria prawna w Kielcach?
Kancelaria Adwokacka w Kielcach oferuje procesjonalną pomoc prawną w sprawach o podział majątku wspólnego małżonków.
Adwokat udziela wsparcia prawnego zarówno na etapie przedsądowym (podczas negocjacji, dążąc do ugodowego zakończenia sprawy), jak również w postępowaniu sądowym.
Pomoc prawna prawnika w Kielcach obejmuje również udzielanie porad prawnych w sprawach dotyczących podziału majątku wspólnego małżonków.
Jeśli chcieliby Państwo uporządkować kwestie związane z majątkiem wspólnym, zapraszamy do nawiązania kontaktu z Kancelarią Adwokacką w Kielcach.
Potrzebujecie Państwo pomocy prawnej?
Zapraszamy do nawiązania kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Kielcach. Do Państwa dyspozycji pozostawiamy numer telefonu, adres e-mail oraz formularz kontaktowy.